CSS-i tutvustus

CSS ehk inglise keeles Cascading Style Sheets, eesti keeles kahjuks sobivat tõlget veel leitud pole, vaid on kasutatud lühendit CSS. CSS on stiili keel, millega on võimalik kujundada lehe paigutust, lehel olevate elementide suurust, värvi, taustapilti, joonte paksust jne. Milleks siis HTML, kui kõike elemente on võimalik kujundada CSS-ga? HTML-ga luuakse veebi struktuur, mida hakatakse CSS-ga ümber kujundama. Üks näide CSS-ga ja teine HTML-ga:

Vanasti kasutati kirja värvi muutmiseks koodi <font color=”red”>Hello</font>, kuid CSS-ga on võimalik olukord palju lihtsamalt lahendad, lisaks on seda edaspidi kergem kasutada ning ei ole vaja nii palju koodi kirjutada. Oletama, et meil on loodud eraldi fail css-i jaoks. Sinna kirjutame

 strong {
     color: green;
 }

HTML kood <strong>Tere</strong>
Hiljemalt seletan põhjalikumalt, mida see koodi jupp teeb, kuid lühidalt võib öelda, et see muudab kõik strong tagide vahel oleva teksti roheliseks.

Advertisements

One thought on “CSS-i tutvustus

  1. Eestikeelseid tõlkeid on välja pakutud küll: Kaskaaduvad Stiililehed, Kaskaadlaadistik. Tõesti, kõnepruuki pole sellised väljendid just jõudnud, kuid inglise keeleski kasutatakse ju enamasti siiski lühendit. Kuid ega see lühendite tõlkimine tavaliselt polegi edukas – HTML, PHP, RSS, XML – pole neist kellegil mingit head eestikeelset tõlget. Kui tahaksime neid asju tõeliselt eesti keelde tuua, siis peaksime ära tõlkima ka lühendi enda, nii et tekiks näiteks: KSL – Kaskaaduvad Stiililehed, HTÜK – Hüperteksti Ülesmärkimise Keel. Kas me aga sellist asja ka tegelikult tahame?

    Tavalises kõnepruugis on minu meelest mõistlik rääkida lihtsalt stiililehtedest.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s